Будівництво будинку із землі - технологія будівництва будинку зі збитого ґруниу

Будівництво будинків з «вм'ятої землі» було поширене досить широко і в Середні віки: наприклад, так зводили будови селяни в Іспанії та у Франції.
Класична середньовічна технологія будівництва була відома у трьох варіантах: пошарове утрамбування землебитних стін з низькою переставною опалубкою, постінне утрамбування стін з високою переставною опалубкою та кладка стін із утрамбованих земляних блоків.

Фотографії де будівництво будинку із землі - технологія будівництва будинку зі збитого ґруниу

У першому та другому варіантах для зведення стін використовувалася опалубка, в яку засипалася земля і ретельно трамбувалася: кожен шар мав «вм'ятися» у півтора-два рази від початкової висоти. При висоті в 3,5 м товщина стіни у підстави повинна була бути мінімум 45 см, а під стелею – 35 див. Опалубку або робили невисокою і після заповнення переставляли на наступні ділянки стіни (1-й спосіб), або в (2-й спосіб). Для міцності всередину земляних стін вмуровувалися необтесані дошки, вони ж підкладалися і під балки перекриттів і опори крокв. Для обрамлення та закріплення віконних та дверних прорізів використовували камінь або цеглу.

У третьому варіанті будівництва для виготовлення стінових блоків використовувалися дерев'яні форми, в яких утрамбовувалася клейка земля. Цей спосіб найближчий до технології виготовлення глинобитних будинків.

Після завершення набивання земляних стін їх висушували протягом декількох місяців, укривши від опадів покрівлею. Після цього поверхню стін обмазували зовні сумішшю вапна з песком або сумішшю вапна, глини з вовною, а зсередини штукатурили алебастром. Завершення стіни білили вапном.

Якщо самостійно взятися за будівництво землеробського будинку і при цьому використовувати місцеві, широкодоступні матеріали, вартість квадратного метра житлової площі може опуститися до фантастичних десяти доларів.

Глинобіт