Будівництво пасивного дому

Пасивним будинком називають стандарт будівель, які по-справжньому енергоефективні, зручні і водночас доступні. Пасивний будинок, це не торгова марка, а випробувана і робоча концепція будівництва, яка може застосовуватися будь-ким у будь-якому місці. Пасивний будинок – це більше, ніж просто енергоефективна будова.

Фотографії де будівництво пасивного дому

Пасивний будинок - це будівля, теплоізоляція в якій виконана на такому високому рівні, що їй не потрібно ніякого традиційного опалення. Розробив цю технологію доктор Вольфганг Файст, який спеціалізується на фізиці будівництва. Йому вдалося розрахувати параметри, за яких будинок міг би опалюватись за рахунок тепла, що виділяється тілами мешканців та побутовими приладами, тобто без спеціального опалювального обладнання. Пізніше під керівництвом доктора Файста було встановлено стандарти енергоспоживання пасивного будинку. Фактично пасивний будинок споживає приблизно в 10 разів менше енергії, ніж будинок, побудований за традиційними будівельними технологіями. Якщо на опалення середнього будинку в Німеччині йде 150-250 кВт год/м² на рік, то пасивному будинку не потрібно більше 15 кВт год/м² на рік, різниця величезна.

Такі будинки дозволяють заощаджувати до 90% енергії порівняно з типовими будинками Центральної Європи та понад 75% порівняно з новобудовами, зведеними за сучасними технологіями. Пасивні будинки використовують менше ніж 1,5 л нафти або 1,5 м3 газу для обігріву одного квадратного метра житлової площі на рік - значно менше, ніж звичайні енергозберігаючі будівлі. Величезну економію енергії було продемонстровано у спекотному кліматі, де типові будівлі потребують активного охолодження. Пасивні будинки спроектовані так, щоб максимально ефективно використовувати енергію сонця, внутрішні джерела тепла та рекуперацію теплової енергії, що робить звичні системи опалення повністю непотрібними навіть найхолоднішою зимою. У теплу пору року пасивні будинки використовують пасивні методи охолодження, щоб тримати житло в комфортній прохолоді. цю технологію. Енергоефективність пасивного будинку досягається за рахунок його компактності та продуманої системи теплоізоляції. У ній виключені всі види тепловтрати через вікна, двері та так звані містки холоду та інші елементи будинку. У пасивному будинку в обов'язковому порядку застосовується припливно-витяжна вентиляція з рекуперацією - системою, що передає тепло від відпрацьованого повітря до свіжого.

Пасивний будинок

Першим етапом будівництва пасивного будинку є вибір правильної ділянки. Ландшафт повинен дозволяти зорієнтувати будинок на південь, щоб будова могла отримувати максимальну кількість сонячних променів цілий рік. Також потрібно уникати розміщення будинку на пагорбі, тому що в цьому випадку він буде схильний до дії вітру, який сильно збільшить тепловтрати пасивного будинку. При виборі фундаменту для пасивного будинку перевага віддається фундаментній плиті з теплоізоляцією, а не стрічковому фундаменту. Щоб забезпечити непромерзання майбутньому основи будинку, з-під нього видаляється грунт до глибини 0,8 - 1,2 метра і укладається геотекстиль, а зверху будь-який морозостійкий матеріал. Після вирівнювання цього шару зверху укладається поліетиленова плівка, а на неї теплоізолюючий матеріал, що має хороший коефіцієнт жорсткості при стисканні. Ізоляційний шар повинен досягати товщини в 10 - 15 см. Після бетонування плити, з урахуванням перелічених вище технологій, пасивний будинок забезпечується теплою основою.
Стіни пасивного будинку можуть бути зведені як з дерев'яних конструкцій, так з пористих керамічних блоків. Основним критерієм є відсутність містків холоду та коефіцієнт теплопередачі не більше ніж 0, 15 Вт/м2.
Дах у пасивному будинку повинен бути герметичним та максимально утепленим, а вікна як правило монтуються не в ¦кладку стіни, а у зовнішній шар теплоізоляції. У пасивному будинку найчастіше використовують двокамерні стекла та інертним газом у міжскляному просторі.

Пасивні дома